Priču na ovu temu započela bih ilustracijom efekta netretiranog depresivnog stanja kroz jedan film koji verujem da je većina odgledala. U pitanju je film pod nazivom A star is born gde se jedan od glavnih karaktera Jackson Maine bori sa adiktivnim ponašanjem (alkohol i droga) koje kod njega postoji kao rezultat netretiranog depresivnog stanja, a na kraju završava samodestruktivnim i tragičnim potezom. Uspešna osoba u svetu muzike, neko koga prepoznaju na ulici, ko ima privatnog šofera i atraktivan fizički izgled, a kojoj ne samo u ponašanju, već i na licu vidimo potisnute emocije, tugu, bol i mizeriju. Čak i u trenutku kada se zaljubljuje u osobu koja bi objektivno gledano mogla zaista biti neko sa kim bi mogao provesti ostatak svog života, osobu sa kojom deli ljubav prema muzici, interesovanja, koja istinski brine o njemu, Jackson ne uspeva da se izbori sa potisnutim bolom koji nosi u sebi. Prva rečenica koja prosečnoj osobi prođe kroz glavu kada vidi nekoga ko ima sve što pomenuti karakter ima, jeste: ma šta njemu/njoj fali, vidi ga/je ima sve, nezahvalnik/ca jedan/na, šta bih ja dao/la da imam bar pola od toga. Vidite, poenta je u tome da ono što vidimo spolja, nije gotovo nikada kao ono što bismo videli kada bismo pogledali iznutra. Pomenuti karakter iz filma upravo ukazuje na to koliko je važno da radimo sa svojim emocijama, sa svojim bolom, sa svojim unutrašnjim svetom sveukupno, jer ništa što dolazi od spolja nam ne može dati mir kao ono što dolazi iznutra.

Šta je depresija i kako se manifestuje

Depresija je kao jedna od najčešćih tegoba u svetu mentalnih problema, poslednjih godina porasla u intenzitetu i rasprostranjenosti među ljudima. Kao što sam i u tekstu o anksioznosti pomenula, svi zahtevi i očekivanja koje su pred nas stavljeni, a idu u korak sa 21. vekom, svakako su imali svoj uticaj na pomenuti porast.

Postoje različite faze i nivoi depresivnog stanja. Od blage tuge i nevoljnosti koje traju duže vreme do stanja u kome osoba prestaje da izlazi iz kreveta, vodi brigu o sebi i pokazuje potpunu indiferentnost ka svim aspektima života, ono što sam u naslovu nazvala odustajanje od sebe.

Kod nastanka depresije, pored genetske predispozicije, ulogu igraju i crte ličnosti, biološki, ali  spoljašnji faktori, odnosno uslovi u kojima živimo i iskustva kroz koja prolazimo. Isto iskustvo može dve različite osobe pogoditi na potpuno drugačiji način i to objašnjavamo gore pomenutim faktorima ličnosti i genetskom predispozicijom. Nema ničeg nenormalnog i čudnog u tome da smo nasledili neki gen ili da smo rođeni sa manjom rezilijentnošću (otpornošću) i na taj način ne trebate misliti. Ono što je značajno jeste da naučimo kako mi kao individua funkcionišemo, da umemo da prepoznamo svoja osećanja, da upoznamo svoje slabosti, ali i snage koje potom možemo iskoristiti da se na lakši način nosimo s životnim nedaćama. *U jednom od narednih tekstova ću pisati više na temu o važnosti poznavanja sebe.

Osobe koje su osetljivije na depresivno raspoloženje posebno pogađa nedostatak socijalnih i personalnih aktivnosti, stresni događaji i isto tako ove osobe tokom zimskog perioda mogu osećati pad u raspoloženju. Takođe, depresivne osobe imaju negativnije socijalne interakcije i tokom depresivne epizode učešće u bilo kojim aktivnostima opada.

U nekim od narednih tekstova pisaću o metodama i tehnikama koje možete koristiti kako biste smanjili mogućnost ulaska u depresivno stanje. Ono što morate imati na umu jeste da ukoliko je depresivno stanje već stupilo na snagu morate da potražite pomoć stručnog lica.

Kako da prepoznate depresivno stanje: U periodu od 2 nedelje i više se osećate:

  • Anksiozno, bespomoćno, bezvredno ili prazno;
  • Nezainteresovano za uobičajene dnevne aktivnosti;
  • Iritabilno, usporeno;
  • Nedostaje vam energije;
  • Previše spavate ili ne možete da zaspite;
  • Apetit vam je opao ili porastao;
  • Imate suicidalne misli ili planirate suicid.
  • Na svako mentalno stanje je moguće uticati, važno je da znate da niste sami.

Linkovi na kojima možete pročitati više na ovu temu

Stress and Depression (gruberpeplab.com)

Depression and Everyday Social Activity, Belonging, and Well-Being – PMC (nih.gov)

Ukoliko niste, odgledajte film A star is born