I DEO

Mindfulness

 

Pre nego što započnem sa pisanjem na datu temu, želim da naglasim da sam sve metode i tehnike o kojima ću pisati u ovom i još nekoliko drugih tekstova primenjivala i ja u radu na sebi, ali da je isto tako većina njih deo različitih psihoterapijskih pravaca.

Mindfulness ili puna svesnost pojam je koji u poslednje vreme postaje sve aktuelnija tema naučnih istraživanja. Punu svesnost možemo definisati kao alternativu potiskivanju negativnih misli ili preteranom negativnom razmišljanju. Zašto? Potiskivanje i preterano negativno razmišljanje povezujemo sa prošlim i budućim iskustvima (ulaganje napora da se negativne emocije iz prošlosti sakriju ili učestalo zamišljanje negativnih opcija budućih dešavanja), dok punu svesnost vezujemo za sadašnjost. Puna svesnost znači biti prisutan sada i ovde, svim svojim čulima i svojim bićem. Odluku koju s tim uvezi donosimo u stanju pune svesnosti imaće manje odnosa sa iskustvima iz prošlosti i očekivanjima u budućnosti, a više odnosa sa realnošću i sadašnjom situacijom.

Puna svesnost je nešto što se vežba. Veoma je individualno koliko će neko brzo uspeti da koristi punu svesnost u svakodnevnim situacijama. Jedan od načina vežbanja pune svesnosti jesu meditacije. Postoji niz vodećih mindfulness meditacija na youtube-u i u tom smislu je izbor za pronalazak one koje baš vama odgovara prilično lak. Važno je naglasiti da je vežbanje pune svesnosti, kao i većina stvari u životu, proces, i da morate imati strpljenja sa sobom.

Ja sam meditacijom počela da se aktivno bavim pre 5 godina. Ne mogu reći da mi je bilo veoma lako da naučim da pravilno dišem (što je jedna od izuzetno važnih stvari tokom meditacije), ali jednom kada sam to postigla sama meditacija postala je pravo otkrovenje za mene. Benefite vežbanja meditacije i mindfulness meditacije, sam s vremenom mogla sve više da primetim. Poseban značaj ove metode relaksacije primetila sam u sledećim aspektima života: smanjen nivo svakodnevne anksioznosti, bolji i kvalitetniji san, više motivacije na dnevnom nivou, bolji odnosi sa ljudima i bolji odnos prema sebi.

Sećam se situacije pre recimo 3 godine, kada sam prvi put osetila efekat vežbanja mindfulness-a na delu. Elem, ušla sam u raspravu sa svojim suprugom, oko neke banalne stvari i kako je nivo ljutnje krenuo da raste, tako je i moja potreba da raspravu pretvorim u svađu. U jednom trenutku (koji je trajao 10ak sekundi) osetila sam kao da sam stavila pauzu na našu raspravu i kroz glavu mi je prošla sledeća misa: ,,Ukoliko budeš odreagovala impulsivno, kako imaš običaj, ova rasprava će otići u pogrešnom smeru i nećete zaista doći ni do čega. Snizi ton i probaj da na lepši način objasniš svoju stranu priče.´´ Mislim da nakon ovakvog mentalnog iskustva u trenutku burnih negativnih emocija, nisam mogla a da ne sakrijem osmeh na licu.

Te male promene u svakodnevnom ponašanju utiču na veliku promenu na nivou celog bića.

Puna svesnost vam može pomoći da lakše kontrolišete situacije koje vas čine anksioznim, ali i situacije koje predstavljaju okidač za negativne emocije i reakcije. Iz te pozicije ćete moći lakše da uđete u koštac sa iracionalnim razmišljanjem i analizirate sopstvene emocije. Bićete svesniji sebe.

Puna svesnost se može vežbati i bez vođenih meditacija, već samo tehnikama disanja i relaksacije. Podeliću sa vama neke od meditacija pune svesnosti koje ja koristim, linkove možete naći na dnu teksta. U odeljku besplatnog sadržaja ostaviću vežbe za tehnike relaksacije, ukoliko je to nešto što će vam možda više odgovarati.

Mindfulness je važno praktikovati svakog dana, ujutru i/ili uveče.

POWERFUL 15 Min Guided Meditation For Stress & Anxiety | Surrender To The Flow – YouTube

Daily Calm | 10 Minute Mindfulness Meditation | Be Present – YouTube

Za one koji imaju samo 5 minuta vremena 5 Minute Mindfulness Meditation – YouTube